Uživatel nepřihlášen
U gizda
RSS kanál blogu
Píše: Ross - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

Transport Fever - recenze + průvodce hrou

Čtvrtek 22.12.2016 14:13 - Autor: Ross
To se mi líbí

Transport Fever - recenze + průvodce hrouPodíváme se na Transport Fever + si dáme nějaké ty rady a tipy, aby vám šlo stavění od ruky.

Na divkovém západě
Na divkovém západě

Nechci hru srovnávat s Transport Tycoonem, jak to dělají všichni recenzenti. Podíváme se hru jako takovou.

Nádraží ve velkém městě
Nádraží ve velkém městě

Scénáře

Ve hře jsou dvě kampaně. Obě mají sedm misí. Dělí se na Americkou a Evropskou.

Americká je první, má nápadité mise, kde musíte postavit první železnici v Americe a čelit indiánům. Nebo postavit Ameriku na automobilová kola nebo dokonce poslat raketu do vesmíru dříve než Rusové. Amerika má své specifická vozidla, prostředí i budovy. Bohužel továrny jsou pro obě prostředí stejná.

V Evropské kampani stavíte původní Gotthardský tunel ve Švýcarsku,  železnici na tropickém ráji a nebo zkoušíte nové technologie ve stavebnictví mostů.

Pohled na načítaní mise
Pohled na načítaní mise

V kampaních jsou hlavní úkoly, a pak dobrovolné, které se plnit ani nemusí. Jsou tu i questy, kdy musíte vybrat nějakou odpověď a vždy se něco stane. Například můžete řešit stávku dělníku krví a nebo penězi.

Průmysl

Musím pochválit průmysl. Je celkem různorodý a přepravních komodit je poměrně hodně. Například uhlí, železo, prkna, klády, ropa, plasty a mnoho mnoho dalšího.

Průmysl se dá rozdělit na tři základní skupiny a to těžební - kde se získávají suroviny, tedy surová ropa, dřevo, uhlí atp. Druhou skupinu tvoří zpracovatelský průmysl. Kde z uhlí a železné rudy udělají železo, ale také i škváru. Z klád udělá pila prkna.

Třetí kategorie je konečná fáze výrobku. Čili z železa vzniknou nástroje a ty už je nutno vozit do města. Plasty nebo výrobky z nich (suroviny) se také musí vozit do města. Stejně tak jídlo nebo stavební materiál.

Ropný vrt
Ropný vrt

Města

Města jsou ve hře velmi důležitá. Převozem cestujících se dá vydělat opravdu hodně peněz. Každé město má své zóny, podobně jako v SimCity. Jsou tu rezidenční zóny, kde bydlí lidé. Komerční, kde pracují ale i nakupují a průmyslové, kde pracují. Komerční a průmyslové zóny jsou právě ty, kam je nutno vozit konečné výrobky průmyslových činností.

Concorde nad městem
Concorde nad městem

Dopravní prostředky

Paleta různorodých vozidel je obrovská. Až 120 vozidel, která simulují 150 let evoluce dopravy. A to zhruba polovina je pro Evropskou část hry a druhá polovina pro Americkou. Ve hře jsou vlaky, nákladní vozidla, autobusy, tramvaje, letadla a lodě.
V počátcích hry jsou k dispozici koňské povozy a první parní lokomotivy. Postupem času vývoje (dle reálu) jsou k dispozici elektrické a později i naftové lokomotivy. Vyvíjí se i autobusy a nákladní vozy, tak samo i letadla a lodě. Tramvaje jsou také zpočátku hry pouze parní.

Musím zmínit a pochválit stárnutí vozidel. Snad poprvé v historii takových her je stárnutí vozidel tak vidět. veškeré vozy se opotřebovávají, reznou, špiní se a je to vidět. Vozidla nemají poruchy.

Na vozidla si můžete umístit i logo vaší společnosti.

Opotřebovaný autobus
Opotřebovaný autobus

Workshop

Komunita hry je už nyní obrovská a na Steamu workshopu a jiných webech si můžete stáhnout hromadu modifikací. Objevují se nové vozidla, nové reálné mapy. Modifikace upravující grafiku, průmysl a různé skripty na větší kapacity vozidel a jejich úpravy.

Pohled z kabiny vlaku. Obrazovka ukazuje aktuální rychlost, směr a linku
Pohled z kabiny vlaku. Obrazovka ukazuje aktuální rychlost, směr a linku

Chyby hry

Přiznejme si, těch je ve hře hodně. Jsou to většinou maličkosti. Hlavní a největší chybou je, že při úpravě stanice vám zmizí náklad, který tam čeká na svůj spoj.

Dalším velký problémem je optimalizace hry. Ovšem dne 20. 12. 2016 vyšel patch. Který hru optimalizuje a upravuje nějaké chyby.

Další chyby jsou už grafického rázu, které nemají vliv na hru. Absence trakčních sloupů trolejového vedení, nebo tramvaj, která se neleze do tramvajového obratiště. Komické jsou i lety letadel skrz horu nebo budovu.

Nákladní souprava s různě barevnými vozy
Nákladní souprava s různě barevnými vozy

Průvodce

Po této recenzi jsem slíbil průvodce hrou. Kdyby vás něco napadlo, co nezaznělo. Neváhejte to napsat do komentáře.

Stavba:

Je lepší stavět tratě a silnice co nejlevněji a po malých částech. Výjde to mnohem levněji. Doporučuji u stavby, když zrovna nemáte hodně peněz, mačkat klávesy "M" a "N". Tím se trať co nejvíce přizpůsobí terénu. Při stavbě si zapněte vrstevnice. Hodně vám pomohou vést trasu podél úpatí kopce a pomalu stoupat. Jako v reálu, kdy se budovaly železnice.


Stanice

Před každé nástupiště na vícekolejných stanicích dejte checkpoint. A nasměrujte do něj vlaky. Zvýšíte tím plynulost celé trati a vlaky nebudou zbytečně stát na červené na návěstidle.

Města a osobní přeprava

Osobní dopravou se dá vydělat mnoho peněz. Nejlepší je spojit dvě či více měst. Buď s autobusy, což je opravdu levné a nebo s vlaky. Ať se rozhodnete jakkoliv, tak hlavní je takzvaný napáječ hlavního nádraží. K nádraží postavte linku, která obsluhuje co nejvíce městských zón. Důležité je, aby linka nebyla okružní, aby se vrátila po stejné zastávce zpátky. Jako ve skutečnosti.

Ve hře necestují lidé z bodu A do bodu B. Lidé mají své cíle, své domovy a pracoviště kde jezdí. A klidně projedou celou mapu když budou chtít. Přestupy jim nevadí.


Nákladní systém a ekonomika hry

Kamenem úrazu celé hry je její ekonomika. Tady nestačí pouze slepě vozit uhlí do železárny s domněnkou jasného výdělku. Tady se musí myslet více do hloubky. A to až do měst, jestli je o konečný produkt zájem. Poptávka se dá vysledovat ve městech.

Musíte zajistit dovoz základní suroviny pro výrobu. Následně vyrobený produkt odvést do další továrny, kde z něj udělají výrobek, který je určen do měst. Nejlepší je vozit konečný výrobek aspoň do dvou měst. Díky tomu bude pomalu stoupat výroba a továrny budou zvětšovat produkci.

Ovšem když někde budou plné sklady, klesne zájem o danou komoditu a produkce bude opět klesat. Hra pracuje na zákoně nabídky a poptávky.

Zboží lze i bez problému překládat mezi různými trakcemi.


Linky

Opravdu není dobré mít okružní MHD linku. Ve větších městech doporučuji tramvaje. Pokud možno na vlastním tělese, kde nebudou překážet auta. Hlavní je, aby výchozí bod mhd byl u vlakového nádraží.

U nákladní přepravy je nejlepší mít linku a stanici co nejblíže modré nebo žluté zóně města. Aby obsloužila co nejvíc budov. Dá se nastavit jak dlouho budou vozidla čekat na plný náklad. Základní nastavení je tři minuty. Dá se nastavit, aby čekal furt, než se naloží.


Transport Fever na PC Hodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
Transport Fever
» Více o hře
Líbí se mi
  • Grafika
  • Pestrá nabídka vozidel
  • Vizuální stárnutí vozidel
  • Přepravní vazby
  • Komunita
Vadí mi
  • Někdy chaotické
  • Krátká kampaň
  • Různé chyby
  • Pohled z kabiny by mohl být ze stanoviště
Verdikt: Skvělá hra od nezávyslých vývojářů. Někdy až příliš složitá ale aspoň je to výzva.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 7 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Transport Fever - recenze + průvodce hrou
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:

O autorovi blogu

Ross
Ross
Muž, 24 let, Poruba
Pozn.: Mily čtenařu / hrači. Profil sem pisal Ostravski. Do češtiny si ho přeložiť musitě sami. :)

Tož kdo sem

Sem hrač?

Sem jeden chachar z Ostravy. Adresu vam ale nědam, ještě by ste mě zmlatili za ty moje blogy.
Mam rad punk a hry. Taky rad chodim ven (jakože i turisticke vylety) a jsem železnični nadšenec, ale spiš mě zajima doprava celkově. Hodně se mi libi historicke auta. Vyrobene tak do roku 1940, kdy to byly take "krabice".

Co rad hraju?
Mam rad zavodni hry plne destrukce, plne agrese a plne litacich kapot, narazníku a laviček.
Hry typu:
FlatOut: Ultimate Carnage (i dalši dily)
Alarm für Cobra 11: Nitro ( i dalši dily)
Monster Jam

sou jak stvořeny pro mě. Škoda, že včil moc takych her neni.

Semtam, jak se mi nechce ničit plechy, rači ničim lidské hlavy a srce olovem, proto si semtam zastřilam v takych jednodušších střílečkách typu Counter-Strike. Jistě, že mnou prošly i dily Call of Duty, Grand Theft Auto atp.

A jak mě něbavi střílet do těch pazgřyvcu a demolovat lavičky ve městech a cedule v lesích, tak si zapnu nějaku tu strategiu. Když jsem zminil železnicu, tak semtam si dam Trainz Simulator 2009: World Builder Edition. A mam rad tež OpenTTD. Hral sem celkem dost budovatelských strategií, ale Knights and Merchants: The Shattered Kingdom je fakt srdcovka.

Něsmim zapomenut na legendarni SimCity hry. Ovšem Cities: Skylines je uplně jiny turek. Take nesmim zapomenut na davno zapomenute, ale v mem srci nikoliv, tycoony.

Proč mam profil na Zing?
To je jednoduche. Dřiv sem často hral ruzne hry. A vždy mě tak nějak zajimalo, jak se pišu recenze. No a tu mam vlastně možnosť sdělit lidu, co si o hře myslim.

Tož to by mělo byť vše, však Zing neni seznamka :)

Myslim, že sem hrač :)
Ano, sprostě jsem to okopíroval z DH!
Založit herní BLOG